IEOH MİNG PEİ

March 29, 2019

Modernist mimarinin yaşça en büyük ve en önemli mimarı olan Ieoh Ming Pei 1917’de Çin’de doğmuş bir Amerikan vatandaşıdır. Bir bankacının oğlu olan Pei, doğup büyüdüğü yer olan ve aynı zamanda Dünya Miras Listesi’ nde yer alan Classical Gardens of Suzhou (Suju’nun Geleneksel Bahçeleri) evin adı ise Aslan Ormanı Bahçesi olup, su ile doğal olarak yapılan birçok kayaç heykellere sahiptir. I.M.Pei burada yapıların doğa ile nasıl birleştiğini özellikle ışık ve gölge hareketlerinin yapılarda nasıl izler bıraktığını küçük yaşta tecrübe etmiştir. 17 yaşında Amerika Birleşik Devletleri’ne mimarlık eğitimi için giden I.M.Pei ilk olarak Pennsylvania University (Pensilvanya Üniversitesi) mimarlık fakültesine kayıt yaptırmış daha sonra Massachusetts Institute of Technology (MİT)’ye geçerek mimarlık eğitimini tamamlamıştır. Harvard Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini kazanmış ve burada Alman mimar ve Bauhaus tasarım hareketinin kurucusu Walter Gropius ile çalışma fırsatı bulmuştur. Modern mimarinin en son uzmanı olarak bilinen 101 yaşında hayata mesleği ile bağlanan I.M.Pei 20. Yüzyılın en başarılı mimarlarından birisi olarak tanımlanmaktadır.

Suju’nun Geleneksel Bahçeleri ©archdaily.com

 

I.M.Pei gezerek öğrenmenin önemini ‘’Gezen daha çok bilir’’ sözüyle her ne kadar okuyarak bilgi edinilse de gezerek yerinde hissetmenin önemini vurgulamakta ve hayatının temeline de bu düşünceyi oturtan bir mimar olarak karşımıza çıkmaktadır. Nitekim eserlerini üretirken bile bu düşünceden yola çıktığını Islamic Museum of Art (İslam Sanat Müzesi) gibi yapımından önce islam müzesi bağlamını pekiştirmek icin 3 yıl boyunca birçok islam ülkesini yerinde gezmiş gerek Louvre Müzesi piramidi icin 2 yıl boyunca müzeye sıradan bir ziyaretçi gibi hatta bazen saklanarak girip çıkmıştır. Mekanın ziyaretçi üzerindeki yarattığı hissi, mekanın kültürünü anlamak I.M.Pei’ nin seçtiği bir yoldur.

   Islamic Museum of Art©archdaily.com           

 Louvre muzesi pramiti©archdaily.com         

                                                                                                                                      

                                     

I.M.Pei’ nin eserlerinde geometrik şekilleri kullanması ve döneminin ilerisinde tasarımlara imza atarak çok tepki toplamıştır. Bu geometri sevdasının da mimarlık eğitimi yıllarında Bauhaus ekolüyle olan ilişkisinden etkilendiğini söylemek mümkündür. Ludwing Mies Van Der Rohe’ nin öğrencisi olan ve aynı zamanda Walter Gropius ile çalışma fırsatı bulan I.M.Pei gerek Bank of China da gerek Nationally Gallery için yaptığı ek yapı ile geometrik desenleri sevdiğini açıkça yansıtıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                   Nationally Gallery©archdaily.com                                                                                       Bank of China©archdaily.com

 

 

 

Modernizm denince akla birçok isim gelse de modernizmin sonlarına doğru günümüzde halen kendini gösteren başlıca mimar Ieoh Ming Pei gelir ki 101 yasında şu an, kendisine nice uzun seneler diliyoruz.

 

 

 

BULUŞMADAN ÖNCE KATILIMCILARA SUNULAN KAYNAKLAR

 

 • https://www.mimarlarneder.com/single-post/2017/03/28/Ieoh-Ming-Pei

 • http://www.wikizeroo.com/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvSWVvaF9NaW5nX1BlaQ

 • https://www.biography.com/people/im-pei-9436323

 • http://www.mimardernegi.com/ieoh-ming-pei-i-m-pei/

 • http://www.floornature.com/ieoh-ming-pei-21/

 • https://www.archdaily.com/359079/happy-96th-birthday-i-m-pei

 • https://www.britannica.com/biography/I-M-Pei

 • https://www.pritzkerprize.com/biography-im-pei

 • http://www.mimarizm.com/yarismalar/oduller/i-m-pei-ye-riba-altin-madalyasi_121913

 • http://www.mimardantasarim.com/ieoh-ming-pei-i-m-pei-hakkinda/

 • https://www.thefamouspeople.com/profiles/i-m-pei-5590.php

 • https://www.notablebiographies.com/Ni-Pe/Pei-I-M.html

 • http://www.miho.or.jp/en/architecture/architect/

 

KATILIMCILAR

 

Abdulkadir DEMİREL

Ayten Maltepe

Beyza AKIN

Bülent SEVİNÇ

Meltem DURMUŞ

Muhammed ALSARRAF

Murat ÇAVUŞOĞLU

Ömer Faruk ÇİFTÇİ

Reşat GELAL

Şevval ÇAPKIN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Tanıtılan Yazılar

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Son Paylaşımlar

April 22, 2020

May 6, 2019

Please reload

Arşiv