top of page

Bjarke INGELS


Özellikle 2000'li yıllarla dünya mimarisinin yükselen ve gün geçtikçe adından daha çok söz ettiren Danimarkalı mimar Bjarke Ingels,1974 yılında mühendis bir baba ve diş hekimi bir annenin çocuğu olarak Kopenhag’da dünyaya gelir. Anaokulunda çizim yeteneği keşfedilir ve 18 yaşına geldiğinde karikatürist olma hevesiyle Danimarka Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi'ne girer.Buradaki eğitimi sırasında mimarlığın daha öncesindeki çizimlerindeki eksikliği doldurduğunun farkına varır. Aynı zamanda Barcelona'daki Mimarlık Teknik Okulu'na gider.

Frank Gehry, Zaha Hadid, Rem Koolhaas gibi mimarlardan etkilenen Bjarke, Akademi’deki eğitimin aşırı muhafazakar olmasından ve mezun olduğunda sadece kendisinin ve tasarım bölümünden biri dışında herkesin el çizimi yaptığından bahsediyor. Böyle bir eğitim sürecinde Ingels ve arkadaşları kütüphanelere giderek Gehry, Hadid, Koolhaas gibi ilham alıyorlarmış.

Mimari yaklaşımını “Pragmatik bir ütopik mimari” olarak tanımlayan Ingels,kuşağının en yenilikçi mimarlarından biri olarak görülür ve mimarinin geleneksel yaklaşımlarını sorgulamasıyla mesleğe adeta meydan okur.Ingels, daha Barcelona’a üçüncü sınıftayken, ilk mesleki yarışmasını kazanır.Bu ise meslek hayatındaki ilk rekabeti olur.

Bjarke Ingels,mimarlığa Hollanda’da Remi Koolhaas'ın mimarlık ofisi olan OMA’da çalışarak başlar, orada üç yıl gibi kısa bir süre çalışmasına rağmen ödüllü tasarımlar yapar.Burada, okurken ilham aldığı mimarın yanında çalışarak şüphesiz çok şey öğrenir ve ileride yapacağı başarılı eserlerin sebebi olur.

Bjarke, 2001 yılında Kopenhag’a dönerek OMA’da birlikte çalıştığı mimar arkadaşı Julien De Smedt ile PLOT mimarlık ajansını kurar. Uzun ömürlü olmasa da 2001-2006 yılları arasında tasarladığı birçok çarpıcı projeyle mimarlık tarihinde iz bırakan ajansın en çarpıcı projelerinden biri hiç şüphesiz VM evleridir.

İlk olarak, bu projede mimarlar konut birimlerinin birbirine geçen geometrilerinden hareketle dairelerin çeşitli seviyelere yayılmasını sağlıyor ve hem yoğun, hem de ekonomik bir mimari yaklaşımın ortaya çıkmasını sağlıyorlar. **Sadece iki modül öneren Le Corbusier'nin aksine, VM projesindeki 230 daire için 80 farklı tekrar söz konusu. Bu birimler tıpkı Tetris blokları gibi, hem karmaşık hem de zarif bir düzenlemeyle birbirlerinin üzerine yığılmış durumdalar. **Bu sayede mimarlar, aynı yapıda farklı büyüklük ve nitelikte daireler sunarak hem mimari çeşitliliği, hem de farklı sosyal sınıflardan insanların bir arada yaşayabileceği bir ortam oluşturmak suretiyle toplumsal çeşitliliği artırıyorlar.

Soyut fikirlerin somut gerçekliklere somut gerçekliklere dönüşmesi süreci olarak tanımladığı kariyer yolculuğunu 2006 yılında Julien De Smedt ile yollarını ayırarak, kariyerlerine kendi ofislerinde devam etme karaları aldılar. Ingels, PLOT'u kapattıktan sonra büyük ölçekli kentsel projeler tasarlamak amacıyla yeni mimarlık ofisi olan Bjarke Ingels Group'u kurdu. Ofisin ilk projesi ise VM evlerine komşu olan VM Dağ Projesi'dir. BIG’in yaptıklarından bahsedecek olursak Astana’daki Kazakistan Ulusal Kütüphanesi, Lego House,Danimarka Deniz Müzesi gibi etkileyici projeler yer alıyor.

***Mimarlık ve tasarım tarihinin devlerinden Mies Van der Rohe'nin “Less is more” ilkesine atıfla, “Yes is more” sloganını benimseyen ajansın temel değerlerinden biri iyimser ve pozitif yaklaşımı.***New York, Kopenhag, Beijing’de ofisi bulunan BIG günümüzde mimari diyince ilk akla gelen ajanslardan biri durumunda. Şu anda BIG adına dünya çapında projelerle meşgul olan 200'ün üzerinde mimar ve tasarımcı bulunmakta. Mobilya tasarımından şehir planlamasına kadar birçok alanda hizmet veren BIG, hem tasarıma yeni bir boyut getiriyor hem de problemlere çözüm yolları sunan, iyimser bir mimari anlayışı yerleştirmek istiyor.

Anaokulunda çizim yeteneğinin keşfedilip karikatürist olma isteğiyle başladığı Akademi’de mimarlığın hayatındaki eksikliği doldurduğunu anlayan Ingels, şu an dünya çapında ilk akla gelen ofise ve ödüllü tasarımlara sahip. Böyle büyük bir ofisin kurucusu olarak projelerin başında duruyor aynı zamanda kitap yazıyor, konferanslara katılıyor, eğitim videolari hazırlıyor, üniversitelerde konuk öğretim üyesi olarak ders veriyor.

Sonuç olarak diyebiliriz ki bugün kendisinin ve ofisinin dünya çapında biliniyor olması hiç şüphesiz, sürekli araştırma yapması, Akademi'yi bitirdiğinde Rem Koolhaas’ın yanında kısa bir süre de olsa çalışması ve onu örnek alarak eserlerine bunun yansıması, PLOT’u açıp kısa bir zaman diliminde başarılı eserlere imza atmasıdır. Tasarladıklarıyla ise gerek bulunduğu yere gerekse bütün dünyaya yeni bir soluk getirmiştir. Şu an Bjarke Ingels denildiğinde, anaokulunda başlayan çizimlerden bugünlere gelen yaratıcı bir mimar aklımıza geliyor.

Katılımcılara buluşmadan önce sunulan kaynaklar:

 • http://www.arkitera.com/haber/28690/dunyaca-unlu-mimar-bjarke-ingelsin-hayatina-bir-pencere--uzun-metrajli-belgesel-big-time-

 • http://www.arkitera.com/haber/29695/mimarlik-yasadigimiz-yasamin-cercevesidir

 • https://www.kilsanblog.com/onemli-ozgun-mimarlar/bjarke-ingels/

 • http://www.arkitera.com/haber/30347/lego-house-belgesel-haline-getirildi-

 • http://www.arkitera.com/haber/27084/serpentine-pavyonu-2016-tamamlandi

 • http://www.arkitera.com/haber/28616/kopenhag-hayvanat-bahcesine-yeni-panda-evi-tasarimi

 • http://www.arkitera.com/haber/30023/bigin-tiranda-tasarladigi-yeni-tiyatro-binasi-formu-ve-cati-katindaki-amfi-tiyatro-ile-dikkat-cekiyor

 • http://www.arkitera.com/haber/22488/bjarke-ingels-lego-evin-temelini-atti

 • https://www.homify.com.tr/yeni_fikirler/11581/cagdas-mimaride-bir-marka-bjarke-ingels-group

Katılımcılar:

 • Ali SAKAR

 • Derya KAYA

 • Ümmügülsüm ŞAHİN

 • Zeynep ÜNAL

#çukurovaüniversitesi #çukurova #bıg #bjarkeingels #bjarkeingelsgroup #bjarke

Tanıtılan Yazılar
Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square
bottom of page